Son Dakika: 38 YIL GEÇTİ ACILAR HALA TAZE
AnasayfaYazarlarAlbümAnketlerÜye KayıtÜye GirişHostingWeb Tasarımİletişim

TEPKİ İÇİN DTP'YE OY VEREN ÜNLÜ OYUNCU
Sonat Bahar`ın röportajı

Tepki için DTP`ye oy veren ünlü oyuncu

Ünlü oyuncu Nur Sürer, müebbet eşi Sarp Kuray`ın, hapis hayatının eşini ve kendisini nasıl etkilediğini anlattı. Ergenekon`u da yorumlayan Sürer, DTP`ye tepki için oy verdiğini açıkladı.

Nur Sürer hayatının bir bölümünde sadece oyuncu olarak anılamadı. Çünkü o aynı zamanda örgüt lideri olarak yıllarca yargılanan Sarp Kuray`ın eşiydi. İşiyle ilgili çok az röportaj verdi ama konu eşi olunca derdini anlatmak için mikrofonların karşısına geçmekten hiç çekinmedi. Şimdi ise kendi deyimiyle `mahpus karısı`... 15 yıllık yargılama sürecinin ardından Sarp Kuray, 16 Haziran Örgütü`nü kurma ve örgüt adına öldürme emri verme suçlamalarından müebbet hapse mahkûm oldu. Yargılandığı yıllar içindeki tüm hukuki af ve indirimler sonucunda yedi yıl dört ay ceza aldı. 64 yaşındaki Sarp Kuray yedi yıl dört aylık cezasını Ankara Sincan`daki F Tipi Cezaevi`nde çekiyor. Nur Sürer ise Asi dizisinin çekimleri arasında, hiç aksatmadan eşini Ankara`da ziyaret ediyor. Sürer`in ziyaretlerinden birine biz de eşlik ettik. Sarp Kuray hakkında, onun eşi olmak hakkında, bir kadın olarak bu yükü taşımak hakkında konuştuk.

- Eşinizin hapiste üçüncü ayı, siz nasılsınız?

- Hayatım üçe bölündü, İstanbul, Ankara ve Antakya. Kıblem Sincan şu anda benim. Geçmişim itibariyle de cezaevi benim bildiğim bir şey. İlk defa karşılaştığım bir yer değil. 12 Eylül`den önce erkek kardeşim iki yıl yattı. Şimdi kocam cezaevinde, çok zorlanmıyorum sadece üzüntülüyüm.. Bana zor gelmiyor bu üçe bölünmüşlük. Üstelik onun yanında olmak hoşuma gidiyor. Onun yanında olduğumu hissettirmek, tüm o yorgunluk içinde iyi geliyor.

- Hiç aksatmadan her hafta gidiyor musunuz ziyarete?

- Her hafta gidiyorum, hiç aksatmadım üçüncü aya girdik. Sabah çok erken uçakla gidiyorum, taksiye biniyorum Sincan`a gidiyorum, dönüşte ablasına uğruyorum, akşam da evime dönüyorum. Bu bir rutin oldu. Geçenlerde oğlumu götürdüm, onlar görüştü. Aralarındaki ilişki çok iyi zaten, annemi de götüreceğim. Çok üzülüyor annem. Sonuna kadar her hafta gideceğim, hiç bırakmayacağım onu orada. Bekliyor beni.

- Sarp Kuray`ı nasıl etkiledi mahpusluk?

- Sarp ilk iki hafta çok moralsizdi. Ondan sonra bir değişim gördüm onda, şu anda gayet iyi. Okuyor, yazıyor, dışarıdakinden daha fazla okuyor. Diğer mahkûmlarla ortak alanlarda buluşuyor. Okuyup birlikte tartışıyorlarmış. Ama tek kalıyor biliyorsunuz. Tek kaldığı için de mutsuz değil. Televizyonu var, tartışma programlarını izliyor.

- Yıllar boyu bu dava hep hayatınızın bir konusuydu, hep haksızlığa uğradığınızı söylediniz. Şimdi adaletin kestiği parmak acımaz mı diyorsunuz, yoksa?

- Sarp, 12 Mart 1971 darbesine direnmiş içeri alınmış. Uzun müddet hapiste yatmış ve çıktığında partileşme anlamında `Partizan Yolu` adlı yasal düşünce ve davranış hareketini oluşturmuş. Gelen 12 Eylül Askeri darbesi kendisini yasal ilan etmiş tüm siyasi oluşumları ve partileri yasadışı ilan etti. Bu nedenle Fransa`da olan Sarp vatandaşlıktan atıldı. 1988`lere gelindiğinde tekrar askeri düzenden partili düzene geçince `Partizan Yolu` adıyla tanımlanan örgütünü feshetmiş. Birtakım arkadaşları `16 Haziran` adlı örgütü oluşturmuşlar. Sarp`ın bu örgütle örgütsel hiçbir ilişkisi olmamıştır. Hatta örgüt Sarp`ı hain ilan etmiştir. Örgüt Sarp`ı `hain` ilan ederken, Yargıtay`Sen kumanda yani lider özelliklerine sahipsin` diye 16 Haziran Örgütü`nün lideri yapıyor. Komik mi trajik mi? Her neyse Sarp içeride. Tek kişilik örgüt olarak.

- Uzun bir yargılama sürecinden söz ediyoruz, `Geç gelen adalet, adalet değildir,` denir...


- Bakın Sarp`la ilgili ilk karar beraat, bundan 14 yıl önce çıktı bu karar. İlk mahkeme sonuçlandığında beraat verdiler Sarp`a. Bakacak olursanız dört ayrı karar, adam aynı adam, mahkeme aynı mahkeme sadece ismi değişti, kararın altında karasızlık yatıyor.

- Bir hapis kararı bekliyor muydunuz? Yani bu ihtimal hep evin ortasında bir yerlerde miydi?

- Ben düşünmüyordum cezaevine girebileceğini, en çok ben etkilendim dolayısıyla, cesaret edemezler diye düşünüyordum. Ama Sarp bekliyordu, kendini hazırlıyordu. Düşünün Türkiye`ye döndükten sonra Sarp trafik suçu bile işlememiş, gerçekten beklemiyordum. Adamın haline tavrına bakar insan, ben mahkemenin inisiyatif kullandığını da düşünmüyorum, Yargıtay`dan gelen karara yerel mahkemeler direnemiyor. Bu upuzun yargılama, bu cezalandırma, bu öfke niye? Kocamın haksız bir ceza aldığını düşünüyorum, Sarp`ın yaşında olan hiç kimse yok içerde.

- Sizin tarafınızda bir ihmalkârlık var mı bu yasal süreç içinde?

- Bence var. Öyle birkaç avukat hatırlıyorum geçmişten, hoyrat davrandılar Sarp`ı savunurken...

Sarp`ın yeri belli, kafam şimdi çok rahat

- Sarp Bey`le ilişkiniz yıllar önce başladığında o evliydi ve sizden gizlemişti, sonra yıllar boyu bir sürü şey yaşadınız, Sarp Kuray hayatınızda hep problem mi yarattı?

- Sarp hayatımda hep problem yarattı tanıştığımız günden itibaren. Adamın hayatı tamamen problem. Bana gelişi problem üstüne problem. Hayatımda Sarp`la problemlerin biri bitti biri başladı. Bu nedir dediğim zamanlar çok oldu, iyi bir insanım kime ne kötülük ettim, böyle bir adam geldi başıma, sarpa sardım yani Sarp`la. `Yol yakınken dönüp kaçayım,` dediğim zamanlar olmadı değil oldu elbette. Ama biz birbirimizi çok seviyoruz. Şimdi rahatım, Sarp`lı hayatımın en rahat dönemini yaşıyorum. Yeri belli, kapalı kapılar ardında, dört duvar arasında. Sarp`ın en problemsiz dönemi şu an benim için.

- Mücadeleyi bıraktınız mı, yani ceza süresini kabullenip, yedi yıl sonrası için mi bekliyorsunuz Sarp Kuray`ın hapisten çıkışını?

- Olur mu? Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`ne gönderdik dosyayı, şu an AİHM`de, çok da iyi hazırlandık. Artık sıra gelip Sarp`ın davasına bakacaklar oradan da umudum var benim, çünkü çok uzun yargılama kararlarını bozuyorlarmış. Beraatten başlayıp en ağır cezaya giden bir süreç yok. Genelde tam tersi olur, ağır ceza verilir yıllar içinde hafifler bu ceza. Bu tezatı da kullanacağız AİHM`de. Birtakım hukuk profesörlerine de danışıyoruz. Mücadeleyi bırakmış değiliz. Daha önce yatmışlıklarından cezası azalabilir. Tüm bu ihtimaller değerlendirilecek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nde.

- Cezası bitince ne yapacaksınız?

- Doğu-güneydoğu turu yapacağız, hep yapmak istemiştik, olmadı bir türlü, çıkınca yaparız artık. Sarp çok güçlü bir adam, yaşından çok genç gösteren biri. Hayatı hep mücadeleyle geçtiği için hapishane onu yıpratmaz.

- Peki Sarp Kuray böyle bir geçmişi olduğu için pişman mı?

- Hayır hiç pişman değil, asla değil.

DTP`ye tepki için oy verdim

- Geçtiğimiz çarşamba sabahı Bostancı`daki çatışmada Devrimci Karargah Örgütü`nün imzası vardı. Sarp Kuray bu örgütle ilişkilendiriliyor.

- 16 Haziran örgütünü devam ettiren bazı kişilerle diğer örgütlerden bazı kişilerin son senelerde bir araya gelerek Devrimci Karargah` örgütünü kurduğunu gazetelerden ve medyadan öğreniyoruz. Kocamın ne Devrimci Karargah örgütüyle ne de 16 Haziran örgütüyle ilişkisi yoktur. Üstelik 16 Haziran örgütü Sarp`ı `hain` ilan etmiştir.

- Ergenekon`la ilgili ne düşünüyorsunuz?

- Ergenekon`la ilgili çok sert düşüncelerim var benim. Ergenekon`u anlamak için Susurluk`un da, 6-7 Eylül olaylarının da, subaylar bildirisinin de derinlemesine incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu haliyle biraz havada kalıyor. Tutuklamış olmakla kalmayalım daha da derine inelim. Darbelerle yüzleşelim. Ergenekon çok ciddiye alınması gereken bir şey. Ama Ak Parti bunun altından nasıl kalkar çok merak ediyorum. Ben burada hükümetin tavrının çok yerinde olduğunu düşünüyorum, ülkede bir temizlik yapmaya başladılar da, işin ucu kaçsın istemiyorum. Çiller`in bugün tutuklanması lazım baktığınızda. Eski bir DYP`li milletvekilinin evi basılıyor evinde yanık şeyler bulunuyor. Herkes elindeki birtakım belgeleri yakmaya yok etmeye başladı. Ülke mayın tarlasına döndü. Her taraftan bir şey çıkıyor.

- DTP`ye oy verdiğinizi açıkladınız, neden?

- Ben hep DTP`ye oy veriyorum. Bunu bir tepki olarak düşünüyorum. Çünkü başka verecek bir parti bulamıyorum. Ben Kürt değilim, bu partinin Kürt milliyetçiliği yaptığını da görüyorum ama buna rağmen barışık yaşamak istiyorum bu ülkede. Bunun adresini de bulamadım bu ülkede, CHP mi? Yo hayır. CHP`yi faşist ve tutucu buluyorum. CHP`de Ergenekon`a muhalefet etmek yerine yol vermeyi düşünemezler mi? Kimi savunuyorsun orada? Ergenekon`da savunulacak bir şey var mı? Yerle bir olsun istiyorum o Ergenekon, ucu kime uzanacaksa... CHP`nin, `Hükümeti bu anlamda destekliyoruz,` demesi gerekmiyor mu? Bence böyle demeliler.

HABER7

Reklam Alanı

http://www.acilhost.com/
http://www.denizweb.net/

Bu haber 11/05/2009 tarihinde eklenmiştir.

Bu haberi paylaşın

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu

 

Yazarlar

Cengiz ÇANDAR

68 kuşağı, Deniz Gezmiş, biz, hepimiz
 

Hasan CEMAL

Deniz Gezmiş’lere mısır patlatır gibi bomba patlattıranlar...
 

Doğan AVCIOĞLU

GERİLLA
 

Oral ÇALIŞLAR

Baki Tuğ ve Deniz Gezmiş...
 

Güneri CİVAOĞLU

DENİZ GEZMİŞ'İN "BİLİM " VASİYETİ
 

R.Ozan KÜTAHYALI

Bir İttihatçı olarak Deniz Gezmiş
 

Engin ARDIÇ

DENİZ GEZMİŞ MODASI
 

Kürşad BUMİN

Bir kere daha: Demirel ve idamlar
 

Nazlı ILICAK

DENİZLERİN İDAMINDA SORUMLU DEMİREL DEĞİL...
 

Ergün BABAHAN

Elinizde kan izi var Süleyman Bey
 

Uğur MUMCU

ASILDIK EY HALKIM UNUTMA BİZİ ...
 

Taha AKYOL

Deniz Gezmiş efsanesi
 

Ertuğrul ÖZKÖK

Deniz Gezmiş’i milli irade astı