Son Dakika: 38 YIL GEÇTİ ACILAR HALA TAZE
AnasayfaYazarlarAlbümAnketlerÜye KayıtÜye GirişHostingWeb Tasarımİletişim

SARP KURAY GÜNDEM ANKARA'DA GÜNDEMİ SARSTI
Sarp Kuray Gündem Ankara`da gündemi sarstı

SHP Parti Meclisi üyesi Sarp Kuray, CHP`den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan Murat Karayalçın`ın partisinden karar çıkartmadan aday olduğunu belirtti. Kanal a Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan`ın hazırlayıp sunduğu Gündem Ankara programının konuğu olan SHP Parti Mecl... Devamı için tıklayınız

SHP Parti Meclisi üyesi Sarp Kuray, CHP`den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan Murat Karayalçın`ın partisinden karar çıkartmadan aday olduğunu belirtti.

Kanal a Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan`ın hazırlayıp sunduğu Gündem Ankara programının konuğu olan SHP Parti Meclisi üyesi Sarp Kuray, Murat Karayalçın`ın, CHP`den Büyükşehir belediye başkanlığına aday olması için partinin yetkili organlarından karar çıkarması gerektiğini ancak böyle bir kararın alınmadığını açıkladı. Sarp Kuray, ömür boyu hapis cezası onaylansa bile cezasını çekeceğini, Türkiye`den ayrılmayı düşünmediğini söyledi.

Kuray, bir internet sitesinde gündeme getirilen Karayalçın`dan boşalan SHP genel başkanlığına aday olacağı iddiasının ise gerçekle alakasının olmadığını belirtti.

Gündem Ankara 10 Kasım Pazartesi akşamı Kanal a ekranlarında olacak. Kuray`la birlikte Ömer Gürcan da Gündem Ankara`nın konuğu oldu.

(KANALAHABER.COM)

ÖMÜR BOYU HAPİS KARARINA İTİRAZ

Sarp Kuray`ın avukatı Saygın Bedri Gider, müvekkili aleyhine verilen ömür boyu hapis cezasına itiraz ettiklerini belirtti. Basına açıklama gönderen Av. Gider, Sarp Kuray`ın deneme tahtasına çevrilmeye çalışıldığı acı bir sürecin yaşandığını belirterek, `Biliyoruz ki `bu görevden korkarak kaçanlar ya da basit çıkarlara tamah ederek meseleleri saptırıp belli merkezlere hizmet edenler` ve `bağımsızlığı, özgürlüğü, demokrasiyi, adaleti, hukuku, ezilenleri savunma yolunda mücadeleyi düstur edinenler` hiç kuşkusuz tarihte hak ettikleri yeri alacaklardır. Belki de an yakındır. Belki de bizzat o günleri de yaşayacaklardır.` Dedi.

Basın açıklamasında, `TASFİYE SÜRECİ` şöyle anlatıldı:

`Müvekkilim Sarp Kuray maalesef Türk Siyasi Hayatı ve Türk Hukuk Tarihine kapkara bir leke olarak geçen bir `kararla` Türkiye Cumhuriyeti Anayasal düzenini cebren yıkmaya teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsine mahkum edildi. Müvekkilimizin tek başına yargılandığı dava hukuken su götürmeyecek şekilde tartışmalı hale gelmiş bir davadır.

SALDIRILARLA YILDIRILMAYA ÇALIŞILIYOR


1992 yılından beri süren dava verilen beş ayrı kararla hukukiliğini yitirmiş ve kanaatimizce siyasi bir hüviyete büründürülmüştür. 1980 faşist darbesini öngörüp yurtdışına çıkarak, darbenin yaratmaya çalıştığı ortamı bozmaya ve halkı antiemperyalist sol çizgide bilinçlendirmeye yönelik siyasi mücadelesini yurtdışından sürdürmeye çalışan müvekkilimiz Kuray, yurtdışından bu mücadelenin sürdürülmesinin imkansızlığını görmüş ve fikirlerini ülke içinde somutlaştırmaya karar vererek özlem dolu yıllar sonrası çok sevdiği memleketine her türlü riski göze alarak 1993 yılında geri dönmüştür. Döndüğü tarihten neredeyse bugünlere kadar inanılmaz bir biçimde gerçek dışı saldırılarla yıldırılmaya, sindirilmeye çalışılan Kuray inandıklarından, bildiklerinden vazgeçmeden, onurlu geçmişine sadık kalma niyetinden asla taviz vermeden yaşantısı ve siyasi çizgisini büyük zorluklara karşı bugünlere kadar sürdürmüştür. Halkımızın 1919 antiemperyalist bağımsızlık hareketini ve 1960`lardan günümüze devrimci birikimimizi sentezleyerek, Misakı Milli barikatının içinde neo-liberal,emperyalist,gerici politik-askeri-ekonomik kuşatmaya karşı Amerikan Hegemonyasına teslim edilerek çatışma öznesi haline getirilen ülkemizin kurucu unsuru Kürt dinamiğiyle yeniden kardeşleşerek egemen sömürücülerin oyununu bozma girişiminin SHP çatısı altında somutlaşmaya başladığı bugünlerde Sarp Kuray`ın amaçları ve fikirlerinin bu kararla kesileceğini isteyenlerin yanıldığını öncelikle ifade etmek gerekiyor. Çünkü tarihi kimse çarpıtamaz. Yalancının mumu yatsıya misali…

Tutuklu bulundukları yargılama aşamasında, müvekkilimizi mahkûm ettirmek ve kendilerini kurtarmak amacıyla müvekkilimiz aleyhine ifade veren söz konusu davaya konu olan fiilleri gerçekleştiren 16 Haziran oluşumu mensuplarının sekiz ayda tahliye olmaları sonucu müvekkilim, daha dava söz konusu olmadan kamuoyu nezdinde ve iç ilişkilerde, yapılan fiillere en başından beri karşı çıktığını, bu fiillerin marjinalleşmeye götüreceğini ve doğru olmadığını defaatle dile getirdiğinden isnat edilecek her türlü iddiaya karşı masum olduğuna ve yapacağı savunmalarla beraat edeceğine sonuna kadar inanarak Türkiye`ye dönmüştür. Ülkemize döndükten sonra hemen tutuklanmasına rağmen üçüncü ayda tahliye edilmiştir.

1988`DE YEREL MAHKEME BERAAT KARARI VERDİ

Davanın ilk karara bağlandığı 1998 yılında yerel mahkeme müvekkilimizle ilgili BERAAT kararı vermiş, savcılığın temyizi sonucu yüksek mahkeme örgüt ilişkisi olduğu iddiasıyla kararı bozarak davayı yerel mahkemeye göndermiştir. Yapılan ikinci yargılamada yerel mahkeme 2002 yılında müvekkil aleyhine eski TCK 168.Madde gereği örgüt üyeliğinden hüküm tesis etmiş, savcılık bu kararı da temyiz etmiş ve yüksek mahkeme bu kerre verdiği kararda Sarp Kuray`ın örgüt üyeliğinden ziyade örgütte kumandayı haiz bir sıfatı olduğundan bahisle yerel mahkeme kararını bozmuş, yerel mahkeme de 2002 yılında bu karara uymuştur. Bu kararı da temyiz eden savcılık makamının talebi sonucu yüksek mahkeme 2004 yılında Sarp Kuray`ın eski TCK 146.Madde/1, yani `Anayasal düzeni cebren değiştirmeye teşebbüs` suçundan mahkûm edilmesi gerektiğine karar vermiş ve yerel mahkeme bu karara 2005 yılında verdiği kararla uyarak Dünya`da eşi benzeri görülmemiş bir hukuk faciasına yol açmıştır.

TEK BİR KİŞİ ANAYASAL DÜZENİ NASIL YIKAR?

Tek bir kişinin koskoca Türkiye Cumhuriyeti`nin anayasal düzenini cebren yıkacağı kanaatine varmıştır çok saygın yargı makamımız. Temyiz ettiğimiz davada, yüksek mahkeme bizim dile getirmememize rağmen duruşma tutanaklarının imzalarında eksiklik olması gerekçesiyle 2006 yılında kararı bozmuş ve gerekçelendirilmiş temyiz taleplerimizi daha sonra incelenmek üzere ötelemiştir. Yerel mahkeme usuli eksiklikleri gidererek aynı hükümden karara varmış olup, bu kararı temyizimiz sebebiyle dava 9 Ekim 2008 tarihli mürafaada görülmüştür. Bu kritik mürafaada bir buçuk saate yakın süren bozma gerekçelerinin dile getirilmesi heyet tarafından dikkat ve ciddiyetle dinlenmiş ancak bugünkü tefhim duruşmasında daha evvelki temyiz sürecinde bilahare incelenmek üzere ötelenen taleplerimiz ve bu temyizde dile getirdiğimiz savunmalarımız dikkate alınmadan söz konusu hukukuka aykırı karar yüksek mahkemece onanmıştır.

BİRBİRİNDEN FARKLI 5 KARAR VAR

Ondört senelik tutuksuz yargılamayı içeren onaltı yıllık yargı süreci boyunca birbirinden çok farklı beş karar ve bugün mahkûmiyeti tesis edilen hükmün onandığı karar nazara alındığında adli açıdan nasıl büyük bir hata işlendiğini hukuktan en bihaber kimse bile dile getirecektir, getirmelidir. Hukuki niteliğini kaybetmiş bu davanın kanaatimizce siyasi hüviyete büründürülmesi her platformda anlatılmalı, maksatlar ortaya çıkarılmalıdır. Ülkemizin bin bir felaketle, sefaletle boğuştuğu bu sancılı süreçte tam bağımsız ve demokratik Türkiye için gözünü budaktan esirgemeyen Sarp Kuray aleyhine verilmiş kapkara bir leke olarak tarihe geçen bu kararın tüm ülkece protesto edilmesi hususunda her onurlu yurttaşın kendisine vazife çıkaracağına inancımız tamdır.`

(KANALAHABER.COM)

Reklam Alanı

http://www.acilhost.com/
http://www.denizweb.net/

Bu haber 11/05/2009 tarihinde eklenmiştir.

Bu haberi paylaşın

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu

 

Yazarlar

Cengiz ÇANDAR

68 kuşağı, Deniz Gezmiş, biz, hepimiz
 

Hasan CEMAL

Deniz Gezmiş’lere mısır patlatır gibi bomba patlattıranlar...
 

Doğan AVCIOĞLU

GERİLLA
 

Oral ÇALIŞLAR

Baki Tuğ ve Deniz Gezmiş...
 

Güneri CİVAOĞLU

DENİZ GEZMİŞ'İN "BİLİM " VASİYETİ
 

R.Ozan KÜTAHYALI

Bir İttihatçı olarak Deniz Gezmiş
 

Engin ARDIÇ

DENİZ GEZMİŞ MODASI
 

Kürşad BUMİN

Bir kere daha: Demirel ve idamlar
 

Nazlı ILICAK

DENİZLERİN İDAMINDA SORUMLU DEMİREL DEĞİL...
 

Ergün BABAHAN

Elinizde kan izi var Süleyman Bey
 

Uğur MUMCU

ASILDIK EY HALKIM UNUTMA BİZİ ...
 

Taha AKYOL

Deniz Gezmiş efsanesi
 

Ertuğrul ÖZKÖK

Deniz Gezmiş’i milli irade astı