Son Dakika: 38 YIL GEÇTİ ACILAR HALA TAZE
AnasayfaYazarlarAlbümAnketlerÜye KayıtÜye GirişHostingWeb Tasarımİletişim

SARP KURAY ESKİ DAVA ARKADAŞLARINA KIRGIN
'Müebbet alan' Sarp Kuray en çok eski 'dava arkadaşlarına' kırgın

''Yardım ederken memnun olan solcular, işler bozulunca beni MAFYA YAPTILAR''

15 yıllık yargı sürecinden sonra Sarp Kuray, ‘müebbet’ hapse mahkûm oldu. Daha önceki yattıkları filan derken bu, yedi yıl daha hapis yatması anlamına geliyor. Sarp Kuray, ‘giderayak’ sorularımızı yanıtladı.


Ordudan atılma deniz subayı... ‘Partizan Yolu’, ‘16 Haziran’ adlı gizli sol örgütlerin lideri ve içinde adam öldürme, bombalamaların da bulunduğu 30 eylemin emir vereni olduğu iddiaları bir yanda, müflis işadamı Nasrullah Ayan’la ortaklık günlerine atfen mafya babası olduğu iddiaları öte tarafta. Bütün bunlar Sarp Kuray hakkında şimdiye kadar kamuoyuna yansıyan bilgiler.

Sarp Kuray, geçen hafta, 15 yıllık yargı sürecinin sonunda, ‘16 Haziran’ örgütünün lideri olmak ve 30 ayrı eylemin talimatını vermek gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Eğer bir değişiklik olmazsa, bu yedi senelik bir hapis cezasına daha tekabül ediyor. Kuray, aldığı ceza yüzünden kaçmayı düşünmüyor ve kaçmasını salık verenlere iyi gözle bakmıyor. Başına gelenleriyse siyasi bir olay olarak görüyor. Ona göre, bu cezanın nedeni, Türkiye’nin gizli kalmış gerçeklerini konuşmak ve bunları gündemde tutmak. Ceza ise bir nevi sus emri. Kuray’la, mafya, devrimcilik, Türkiye’nin konuşulmayanları üzerine konuştuk.

- Müebbet cezadan başlayalım. Yargıtay cezanızı niye ağırlaştırdı?

Türkiye’ye, 1993’te, isteğimle döndüm. Bizim davamızın mensupları 1991’de tutuklanmışlardı. 8-9 ay sonra tahliye edildiler. Hem bu nedenle hem de Avrupa’da devrimci çalışmaların benim kafamda giderek marjinalleşmesi, Avrupa ile entegre olamamam, Türkiye’ye dönmeme neden oldu. Tutuklandım, iki ay yattım. Sonra beraat ettim. Yargıtay bozdu. 168’e göre (çete) yargılandım, 15 sene ceza aldım. Yine Yargıtay’a gittik. Önce usulden bozuldu, bir 15 sene daha aldım. İkinci kez Yargıtay’a gittiğinde 146/1’den yargılandım ve müebbet aldım.


- Sizce niye 146’ya çevrildi?

Ben aynı adamım. Ülkemi özledim ve içinde bulunduğum siyasal harekette tıkanıklıklar vardı. Genelde de Türkiye devrimci hareketinde marjinalleşme gördüm. İllegal çalışmaların üretken olmadığını gördüm.

Ayrıca Türkiye’deki 16 Haziran’cı arkadaşlar, 1988-1991 arası ben yurtdışındayken onlarla yaptığımız görüşmeleri banda almışlar ve bunlar polise teslim edilmiş.

Konuşmalar 480 sayfa olarak dava dosyasında. 1988-91 arası sürecin tartışmalı olduğu belli. Kaldı ki sesimin kayda alınması bile benim o arkadaşlara komutayı haiz olmadığımı gösteriyor.

Bu kararı siyasi görüyorum. Son bir yıldır www.yeniyol.org sitesinde yapılan yayınlar, Türkiye’nin temel meselelerinde aldığımız tavır ve bugüne kadar kapanmayan hesaplarda uzlaşmaz tavrımız var. Sitede 1919’dan bu yana Türkiye’nin sorunları ele alınıyor. Bunları işlememiz ve hesapları kapatmaz tavrımız hoşa gitmiyor.


- Yatacak mısınız?

Dışarı çıkmak yok. Zor geldim zaten ülkeme. Kimdir ki bana dışarı çıkmayı öğütlüyor, o benim düşmanımdır.

- Hukuksal süreç bittiği anda AİHM’e başvuracak mısınız?

O noktaya gelince değerlendirme yapacağım.

Kimdir? / Sarp Kuray

1945 yılında Boyabat'ta doğdu. Babası eski Ankara valilerinden Enver Kuray. 1966'da deniz subayı çıktı. 1968 ve 1969'da yayımlanan iki bildiri nedeniyle 1970 yılında tutuklandı; yargılama sonucu ordudan atıldı ve hapis cezası aldı. 1974 affıyla özgürlüğüne kavuştu, yurtdışına gitti. 'Partizan Yolu' ve '16 Haziran Hareketi' adlı gizli örgütleri kurduğu, yönettiği iddia edildi. 1993'te Türkiye'ye döndü. Nasrullah Ayan'la iş ortaklığına gitti. Bu durum sol çevrelerden büyük tepki aldı. Sonraki süreçte Sarp Kuray, mafya suçlamasıyla karşı karşıyla kaldı. Kuray hakkında ayrıca 'derin devlet'le bağlantıları olduğu yolunda spekülasyonlar yapıldı. Sarp Kuray son olarak 1993'ten bu yana yargılandığı davada müebbet hapis cezası aldı.

▬ ▬ ▬

Haber: Enis TAYMAN
Fotoğraf: Çağrı KILIÇÇI

Reklam Alanı

http://www.acilhost.com/
http://www.denizweb.net/

Bu haber 11/05/2009 tarihinde eklenmiştir.

Bu haberi paylaşın

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu

 

Yazarlar

Cengiz ÇANDAR

68 kuşağı, Deniz Gezmiş, biz, hepimiz
 

Hasan CEMAL

Deniz Gezmiş’lere mısır patlatır gibi bomba patlattıranlar...
 

Doğan AVCIOĞLU

GERİLLA
 

Oral ÇALIŞLAR

Baki Tuğ ve Deniz Gezmiş...
 

Güneri CİVAOĞLU

DENİZ GEZMİŞ'İN "BİLİM " VASİYETİ
 

R.Ozan KÜTAHYALI

Bir İttihatçı olarak Deniz Gezmiş
 

Engin ARDIÇ

DENİZ GEZMİŞ MODASI
 

Kürşad BUMİN

Bir kere daha: Demirel ve idamlar
 

Nazlı ILICAK

DENİZLERİN İDAMINDA SORUMLU DEMİREL DEĞİL...
 

Ergün BABAHAN

Elinizde kan izi var Süleyman Bey
 

Uğur MUMCU

ASILDIK EY HALKIM UNUTMA BİZİ ...
 

Taha AKYOL

Deniz Gezmiş efsanesi
 

Ertuğrul ÖZKÖK

Deniz Gezmiş’i milli irade astı