Son Dakika: 38 YIL GEÇTİ ACILAR HALA TAZE
AnasayfaYazarlarAlbümAnketlerÜye KayıtÜye GirişHostingWeb Tasarımİletişim

REKTÖRLÜĞÜN YANI SİLAH DEPOSUYDU ...
Deniz Gezmiş'i adliyeye götüren er: Rektörlüğün yanı silah deposuydu ...

Deniz Gezmiş'e kelepçe takarak hakim karşısına çıkaran jandarma ekibi içinde bulunan Edirneli er Cemil Ünver, "Deniz Gezmiş, yazılı savunma yapacaktı." dedi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ndeki öğrenci ayaklanmasına müdahale için 3-4 gece kampüste kaldıklarını anlatan jandarma eri Cemil Ünver, Deniz Gezmiş'e kelepçe takan jandarma ekibi içinde olduğunu söyledi. Edirne'de çiftçilik yapan Ünver, o günleri buruk duygularla hatırlıyor.

1972 yılının Mayıs ayında idam edilen sol eylemci Deniz Gezmiş'in cezaevinde bulunduğu sırada onu adliyeye çıkartan askerlerden Cemil Ünver, o günleri anlattı. Edirne'de halen çiftçilik yapan 61 yaşındaki Ünver, 1967 ile 1969 yılları arasında Ankara İl Jandarma Komutanlığı'nda asker olduğunu söyledi. 1969 yılında tutuklanarak Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'ne konulan Deniz Gezmiş'e kelepçe takarak hakim karşısına çıkaran jandarma ekibi arasındaki Edirneli er Cemil Ünver, öğrenci olaylarının en yoğun yaşandığı günleri buruk duygularla hatırlıyor. O günlerde Gezmiş'in ünlü biri olduğunu bilmediğini belirten Ünver, "Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının ellerini kelepçeledikten sonra adliyeye götürdük. Adliyeye götürdüğümüzde sakin ve düşünceliydi. Hakim karşısına çıkarttığımızda kendisine yöneltilen iddialarla ilgili olarak hiç konuşmadı. Sadece yazılı savunma yapmak istediğini söylüyordu." dedi.

Amerikan büyükelçisi aracının yakılmasından sonra öğrenci olaylarının patlak verdiğini anlatan Ünver, şunları söyledi: "Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde talebeler olay çıkartıyordu. Biz jandarma olarak polise yardımcı olmak amacıyla oraya gidiyorduk. Biz oraya gittiğimizde talebeler polislere 'Fruko, fruko' diye bağırıyordu. Bize de 'Ordu, gençlik el ele; Amerika hergele' şeklinde slogan atıyordu. Talebeler bize değil, polislere karşı geliyordu. O zaman Erdal İnönü rektördü. Rektörlüğün yanı başında silah deposunu bulduk. Deponun kimlere ait olduğunu bilmiyorum. Ama muhtemelen öğrencilere aitti. 3-4 gece kampüste kaldık."

Çok defa hapse girip çıkmıştı

Ünver'in askerlik yaptığı yıllar, öğrenci olaylarının en yoğun olduğu dönemlerdi. Sağ ve sol görüşlü öğrencilerin çatıştığı o günlerde ismi ön plana en çok çıkanlardan biri Deniz Gezmiş idi. Karıştığı olaylar nedeniyle Gezmiş ve arkadaşları çok kez gözaltına alınarak cezaevine gönderilmişti. Birçok kez cezaevine girerek serbest kalan Deniz Gezmiş, 16 Mart 1971 yılında Sivas'ın Gemerek ilçesinde yakalandı. Önce Kayseri'ye, oradan da Ankara'ya getirilen Deniz Geçmiş, 6 Mayıs 1972 günü arkadaşları Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'la birlikte, Marksist-Leninist örgüt kurarak devlet düzenini değiştirmeye çalışmak suçundan idam edildi.

Reklam Alanı

http://www.acilhost.com/
http://www.denizweb.net/

Bu haber 16/06/2009 tarihinde eklenmiştir.

Bu haberi paylaşın

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu

 

Yazarlar

Cengiz ÇANDAR

68 kuşağı, Deniz Gezmiş, biz, hepimiz
 

Hasan CEMAL

Deniz Gezmiş’lere mısır patlatır gibi bomba patlattıranlar...
 

Doğan AVCIOĞLU

GERİLLA
 

Oral ÇALIŞLAR

Baki Tuğ ve Deniz Gezmiş...
 

Güneri CİVAOĞLU

DENİZ GEZMİŞ'İN "BİLİM " VASİYETİ
 

R.Ozan KÜTAHYALI

Bir İttihatçı olarak Deniz Gezmiş
 

Engin ARDIÇ

DENİZ GEZMİŞ MODASI
 

Kürşad BUMİN

Bir kere daha: Demirel ve idamlar
 

Nazlı ILICAK

DENİZLERİN İDAMINDA SORUMLU DEMİREL DEĞİL...
 

Ergün BABAHAN

Elinizde kan izi var Süleyman Bey
 

Uğur MUMCU

ASILDIK EY HALKIM UNUTMA BİZİ ...
 

Taha AKYOL

Deniz Gezmiş efsanesi
 

Ertuğrul ÖZKÖK

Deniz Gezmiş’i milli irade astı