Son Dakika: 38 YIL GEÇTİ ACILAR HALA TAZE
AnasayfaYazarlarAlbümAnketlerÜye KayıtÜye GirişHostingWeb Tasarımİletişim

FARKLI GÖZLE DENİZ GEZMİŞ...
Bugün belli köselerde demokrasi ve insan haklari nutuklari atanlari, biraz daha iyi tanimak lazim.tanimak diyorum, cünkü, basin tanitmamak icin caba gösteriyor.ancak sizler ararsaniz birseyler bulabilirsiniz.

****

Milli Türk Talebe Birliginde hep beraber ögrenci meseleleri ile ilgilenen genclik arasinda ikilik cikartarak ayrilan Devrimci genclik, kendi arasinda yaptigi tartismalar sonrasindada tekrar ikiye ayrildi.

Milli Demokratik Devrimciler ve Fikir Kulüpleri Federasyonu olarak ayrilanlardan biri olan Fikir Kulüpleri Federasyonu ,Kürtcülügü kim yapacak, dogu insanini kim kullanacak kavgasina basladi.

Siyasi bölücülük yarisinda FKF ve DDDF(Devrimci Dogu Dernekleri Federasyonu) yarismaya basladi! A.Öcalan, o dönemde, DDDF üyesiydi.

FKF daha sonra ismini degistirerek Devgenc adini aldi.Devgenc, "Dogu Mitingleri" adi altinda Dogu Anadoluda bölücü eylemler yapti.Zap suyu köprüsü eylemi yapti.

Devgenc daha sonra, "sehir gerillasi" eylemlerini baslatarak, banka soygunlari, polis noktalarina bomba atma,adam kacirma eylemelri yapti.

Mahir Cayan ve Hüseyin Cevahir, istanbulda, polisten kacarak girdikleri bir evde bulunan insanlari rehin aldilar.iki gün süren eylem sonrasi, Hüseyin Cevahir catismada ölü olarak, Mahir Cayan ise yarali olarak yakalandi.o sirada israil baskonsolosu bunlar tarafindan kacirilmis ve öldürülmüstü.

Mahirlerin yakalanmasi üzerine, Deniz Gezmisler bir ekip, sinan Cemgiller de ikinci ekip olarak, Dogu Anadoluya giderek "Kir Gerillasi" eylemlerini baslatmak istediler.

Deniz ve Yusuf, sivas sarkislada yakalandilar.

Sinan Cemgil ve arkadaslari Nurhak daglarinda Türk Askeri ile catismaya girdiler.Bir kismi öldürüldü digerleri yakalandi.

Ziya Yilmaz ve arkadaslari istanbulda saklandiklari bir evde, saatlerce silahli catisma yaparak ölü ele gecirildiler.

diger bircogu, Filistin El fetih örgütü kamplarina gittiler ve gerilla egitimi aldilar.


deniz gezmis ve arkadaslari, fikir hareketi olarak devam ettirmekten vazgectikleri davalarini, sehir ve kir gerillasi sekline dönüstürerek Devrim yapmayi düsündüler.

simdilerde entellektüel köse yazari rollerinde gecinen, cengiz candar, hasan cemal, sahin alpay, gülay öztürk lerin hazirladiklari 9 mart 1871 ihtilalinin, genclik kesimine mensuptular.

yani;

1-c.candar, h.cemal,d.avcioglu,s.alpay,g.öztürk ve diger bazilari "YÖN" isimli derginin catisi altinda, bürokrat ve politikacilarla.

2-deniz gezmis ve arkadaslari, devgenc catisi altinda genclerle.

3-sarp kuray ve bazi askeri elemanlarda ordu icinde.

1+2+3 hep beraber 9.mart.1971 de ihtilal yaparak, ülke yönetimine le koyacaklardi.

bunu haber alan TSK, emir komuta zinciri icinde 12.mart.1971 muhtirasini verdi.1 ve 3 de yazilan sahislari ve cevresini tutukladilar.


***

Deniz Gezmisler, Amerikan Emperyalizmine karsi mücadele vermek gayesi ile ciktiklari yolda, maalesef, bizzat kendileri ABD Emperyalizminin tuzagina düsmüs ve yaptiklari eylemlerle, TC.Devletine zarar vermislerdir.

Bu tür konular, olaylarin sicagi sicagina pek belli olmaz ama aradan yillar gecince bircok gercek ortaya cikar.

Geride biraktiklari kaybettiklerinin üzüntüsünü yasarlar.ama gecmisi geri getirmek mümkün degildir.

simdilerde, gene türkiye üniversitelerinde sagci solcu birbirine giriyor. saldiriyor.oturup konusmayi, konusarak sorunlara care aramayi düsünmüyorlar.


****

gecmisi biraz hatirlamakta ve hatirlatmakta fayda var.


12 MART''TA BALGAT DÜĞÜMÜ


Amerikan Hava Kuvvetleri''nin Balgat''taki ünlü tesislerinde beş bine yakın Türk çalışıyordu. Hepsi Harp-İş Sendikası''na bağlıydı.

Balgat Amerikan tesisleri, aynı zamanda Amerikan askeri gizli polisi OSI''nin de karargahıydı.

Bu arada banka soygunları başlamıştır. 15 Ocak 1971 günü İçişleri Bakanlığı, İş Bankası Emek şubesini Deniz Gezmiş ile Yusuf Aslan''ın soyduğunu açıklar.

Buna göre bir süre öncesine kadar Amerikan Haberler Merkezi''nde ressam olarak çalışan Sevim Onursal''ın İller Bankası evlerindeki apartman katına bir icra takibi için giden avukat icra memuru ve polis, o sırada evde saklanmakta olan Deniz Gezmiş ve arkadaşları tarafından kendilerini yakalamaya geldikleri sanılarak etkisiz hale getirilir.


BALGAT BASKINI

14 Şubat 1971''i 15 Şubat 1971''e bağlayan gece Balgat''taki Amerikan tesislerinin basıldığı, kaçırılan zenci çavuş Jimmy Ray Finley''in 17.5 saat sonra serbest bırakıldığı açıklanır.


ABD Büyükelçiliği''nin karşısındaki köşede bulunan polis noktasında meydana gelen patlamada bir polis elinden yaralanmıştır. Öğrenci olayları, polis-öğrenci çatışmaları büyümektedir.


4 Mart 1971 gecesi ise bu defa Gölbaşı''ndaki Ahlatlıbel mevkiinde Amerikalılara ait radar üssünden 4 Amerikalı kaçırılır! Eylemin, Deniz Gezmiş başkanlığındaki Dev-Genç''e bağlı şehir komandoları tarafından yapıldıgi tespit edilir.

CASUSUN İTİRAFLARI


CIA''nın sırlarını KGB''ye satmaktan hüküm giyen CIA ajanı Aldrich Ames, "Bir Casusun İtirafları" adlı kitabında Ankara''da görevli bir profesör sayesinde Deniz Gezmiş''in sevgilisi olan eski güzellik kraliçesi bir genç kızla tanıştığını, genç kıza, içinde 75 dolar bulunan bir zarf verdiğini, bir hafta sonra da Dev-Genç''in toplantılarının yeri ve zamanını, kimlerin katılacağını öğrendiğini yazıyor!

O tarihte, Balgat''taki Amerikan tesislerinde "Amerikan NCO Club" adlı bir gece kulübü kurulmuştu. Amerikalı subay ve astsubaylar, bu kulübe dışarıda tanıştıkları ODTÜ''lü kızlarla birlikte geliyordu.

16 Mart’ta Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan Şarkışla’da yakalandı. Deniz Gezmiş’in elinden Sten(amerikan yapimi) otomatik tabanca, Yusuf Aslan’da ise el bombaları vardı.

Türkiye’yi 12 Mart’a götüren bütün olaylar Balgat Amerikan tesislerinde planlanmış ve icra edilmişti.

Tesisler geniş bir araziye yayılmıştı. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının sözde baskın için tel örgüyü keserek girdiği iddia edilen bölgede her gece M-16 silahları ile 9 Amerikalı askeri polis nöbet tutuyordu. 9 Amerikalı geçilse bile hemen yıllarının üzerinde hizmet binası vardı. Hizmet binasının etrafı da nöbetçilerle sarılmış durumdaydı.

Yazan / Nazim Alemdar

Reklam Alanı

http://www.acilhost.com/
http://www.denizweb.net/

Bu haber 06/05/2009 tarihinde eklenmiştir.

Bu haberi paylaşın

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu

 

Yazarlar

Cengiz ÇANDAR

68 kuşağı, Deniz Gezmiş, biz, hepimiz
 

Hasan CEMAL

Deniz Gezmiş’lere mısır patlatır gibi bomba patlattıranlar...
 

Doğan AVCIOĞLU

GERİLLA
 

Oral ÇALIŞLAR

Baki Tuğ ve Deniz Gezmiş...
 

Güneri CİVAOĞLU

DENİZ GEZMİŞ'İN "BİLİM " VASİYETİ
 

R.Ozan KÜTAHYALI

Bir İttihatçı olarak Deniz Gezmiş
 

Engin ARDIÇ

DENİZ GEZMİŞ MODASI
 

Kürşad BUMİN

Bir kere daha: Demirel ve idamlar
 

Nazlı ILICAK

DENİZLERİN İDAMINDA SORUMLU DEMİREL DEĞİL...
 

Ergün BABAHAN

Elinizde kan izi var Süleyman Bey
 

Uğur MUMCU

ASILDIK EY HALKIM UNUTMA BİZİ ...
 

Taha AKYOL

Deniz Gezmiş efsanesi
 

Ertuğrul ÖZKÖK

Deniz Gezmiş’i milli irade astı