Son Dakika: 38 YIL GEÇTİ ACILAR HALA TAZE
AnasayfaYazarlarAlbümAnketlerÜye KayıtÜye GirişHostingWeb Tasarımİletişim

DENİZ GEZMİŞ VE ARKADAŞLARI İÇİN HERKEZ AYRI PROGRAM YAPTI
Deniz Gezmiş ve arkadaşları için herkes ayrı program yaptı


68 hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilerek ölümlerinin yıldönümü nedeniyle önceki akşam İzmit’te farklı anma etkinlikleri düzenlendi. Dev-Genç, TKP ile Halkevleri üyesi gençler ayrı ayrı yürüyüş yaptı, anma programları yaptı.

İlk olarak Dev-Genç üyesi gençler Kocaeli Üniversitesi Merkez Kampusu’ndan başlayarak İnsan Hakları Parkına kadar sloganlar atarak yürüdüler. Türkiye Komünist Parti (TKP) üyeleri de Yurtsever Cephe lokalinin önünden başlayarak Kocaeli Üniversitesi Merkez kampusuna kadar yürüdüler. Zaman zaman sloganların da atıldığı eylemde Dev-Genç üyeleri adına İnsan Hakları Parkında Ebru Simeklioğlu basın açıklamasını okudu. Simeklioğlu, “Bundan 37 yıl önce Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilerek katledildi. Bu 37 sene boyunca Denizlerin antiemperyalist mücadelesi, antimilitarist, antişovenist mücadele bayrağı bugünlere kadar dalgalanmıştır. Onlar ölmedi içimizde yaşıyor” diyerek açıklamasına devam etti.

HALKEVLERİ’NİN YÜRÜYÜŞÜ

Anma etkinliğinde daha sonra Sabri Yalım Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde Halkevleri Saraybahçe Şubesi’nin etkinliği vardı. Öğrenci Kolektifleri ve Lise Devrimciler’in de destek verdiği bu etkinlikte, CHP İl Başkanı Rıdvan Alkan, İzmit Belediye Başkan adayı Fikret Toker, Meclis üyesi Gülümser Ayhan, SHP İl Başkanı Keramettin Gençtürk de yer aldı.

Halkevleri Saraybahçe Şubesi Başkanı Galip Dönmez, yaptığı konuşmada “Antiemperyalist mücadelenin öznelerinden olan üç yiğit fidan 6 Mayıs 1972’de idam edildiler” dedi. Dönmez’in ardından Öğrenci Kolektifleri’nden Deniz Seymen konuşma yaptı, devrimin her zaman taşıyıcı olacaklarını anlattı. İzmitli şair Hayrettin Geçkin, daha sonra Gezmiş ve arkadaşları için bir şiir okudu.

Reklam Alanı

http://www.acilhost.com/
http://www.denizweb.net/

Bu haber 08/05/2009 tarihinde eklenmiştir.

Bu haberi paylaşın

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu

 

Yazarlar

Cengiz ÇANDAR

68 kuşağı, Deniz Gezmiş, biz, hepimiz
 

Hasan CEMAL

Deniz Gezmiş’lere mısır patlatır gibi bomba patlattıranlar...
 

Doğan AVCIOĞLU

GERİLLA
 

Oral ÇALIŞLAR

Baki Tuğ ve Deniz Gezmiş...
 

Güneri CİVAOĞLU

DENİZ GEZMİŞ'İN "BİLİM " VASİYETİ
 

R.Ozan KÜTAHYALI

Bir İttihatçı olarak Deniz Gezmiş
 

Engin ARDIÇ

DENİZ GEZMİŞ MODASI
 

Kürşad BUMİN

Bir kere daha: Demirel ve idamlar
 

Nazlı ILICAK

DENİZLERİN İDAMINDA SORUMLU DEMİREL DEĞİL...
 

Ergün BABAHAN

Elinizde kan izi var Süleyman Bey
 

Uğur MUMCU

ASILDIK EY HALKIM UNUTMA BİZİ ...
 

Taha AKYOL

Deniz Gezmiş efsanesi
 

Ertuğrul ÖZKÖK

Deniz Gezmiş’i milli irade astı