Son Dakika: 38 YIL GEÇTİ ACILAR HALA TAZE
AnasayfaYazarlarAlbümAnketlerÜye KayıtÜye GirişHostingWeb Tasarımİletişim

DENİZ GEZMİŞ VE ARKADAŞLARI ANILDI ...
Deniz Gezmiş ve arkadaşları anıldı

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idamlarının 37. yılında anıldı.
Çarşamba, 06 Mayıs 2009 16:18

CHP'liler, 6 Mayıs 1972 yılında Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı idam edenleri lanetledi.

CHP Manavgat İlçe Başkanı Abbas Tarakçı, tam bağımsız Türkiye isteyen 3 genci 37 yıl önce darağacına gönderenleri lanetle kınadıklarını söyledi.

Tarakçı, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın 41 yıl önce ülke insanın önüne yaktığı çoban yıldızı ateşinden rahatsız olan güçlerin 3 fidanı gençliğinin baharından idam ederek hayatlarına kastettiğini ifade etti.

İdam edilen gençlerin en büyük hayalinin tam bağımsız Türkiye ve özgür üniversite olduğunu vurgulayan Tarakçı, günümüzde dünyayı etkisi altına alan global emperyalizme karşı direnmek için Deniz Gezmiş gibi cesur yürekli gençlere ihtiyaç olduğunu öne sürdü.

Tarakçı, "Bu 3 fidanın 37 yıl önce niçin idam edildikleri halen bilinmiyor. Günün koşullarında çok basit ithamlarla gençliğinin 3 fidan darağacına gönderilerek hayatlarına son verildi. Tam bağımsız Türkiye, kahrolsun Amerikan emperyalisti diyen 3 gencimizin boynuna yağlı urganı geçirenleri lanetliyoruz." dedi.

BEYOĞLU'NDA BASIN AÇIKLAMASI

Beyoğlu'nda, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilişlerinin 37. yılında 78'liler Girişimi tarafından anıldı. Galatasaray Meydanı'nda toplanan grup, basın açıklaması yaparak olaysız dağıldı.

78'liler Girişimi ile çeşitli sivil toplum örgütleri üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 50 kişilik grup, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ı anmak için öğle saatlerinde Galatasaray Meydanı'nda toplandı. "Gerçekte kim öldü? Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan yaşıyor" yazılı pankart açan grup, "Devrim şehitleri ölümsüzdür, Kahrolsun Amerikan emperyalizmi" şeklinde sloganlar attı.

Grup adına bir basın açıklaması yapan Yunus Bircan, egemen sınıfların toplumun geleceğini Denizlerin şahsında yok etmeyi tercih ettiğini savunarak şöyle konuştu: "Bunun bedelini ülkeye ağır ödettiler. Denizlerin idamı, toplumun adalet duygusunu, bir şeylerin değişebileceğine dair inancını, saflığını ve sahiciliğini yaraladı. Denizler asılırken, tam da ipin altında 'Yaşasın Kürt ve Türk halklarının kardeşliği ve bağımsızlık mücadelesi'ni dosta düşmana ilan ederek gelecek devrimin yolunu çizdiler. Denizlerin idamı toplumun adalet duygusunu yaraladı. Bu yara 38 yıldır iyileşmedi. İyileşmeyecek, ta ki toplum ve halk olarak kanlı geçmişimizle yüzleşene kadar."
Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

DOLMABAHÇE'DE ANMA

68'liler Birliği Vakfı ve Cumhuriyet Gazetesi okurlarından oluşan yaklaşık 100 kişilik grup Dolmabahçe meydanında toplandı. Grup, çeşitli sloganlar atarken, şarkılar söyledi. Grup adına yapılan basın açıklamasında ise "Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, Ankara Merkez Cezaevi'nde idam edildiler. Türkiye 68 gençliği ABD başta olmak üzere emperyalizme karşı bir başkaldırı temelini oluşturmaktaydı. Tam bağımsız ve demokratik bir Türkiye istiyorlardı. ABD 6. filosu Dolmabahçe'den denize atıldıysa, ABD
emperyalizminin tüm bölgeden kaldırılması mümkündür" denildi.

Kaynak: Ajanslar

Reklam Alanı

http://www.acilhost.com/
http://www.denizweb.net/

Bu haber 08/05/2009 tarihinde eklenmiştir.

Bu haberi paylaşın

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu

 

Yazarlar

Cengiz ÇANDAR

68 kuşağı, Deniz Gezmiş, biz, hepimiz
 

Hasan CEMAL

Deniz Gezmiş’lere mısır patlatır gibi bomba patlattıranlar...
 

Doğan AVCIOĞLU

GERİLLA
 

Oral ÇALIŞLAR

Baki Tuğ ve Deniz Gezmiş...
 

Güneri CİVAOĞLU

DENİZ GEZMİŞ'İN "BİLİM " VASİYETİ
 

R.Ozan KÜTAHYALI

Bir İttihatçı olarak Deniz Gezmiş
 

Engin ARDIÇ

DENİZ GEZMİŞ MODASI
 

Kürşad BUMİN

Bir kere daha: Demirel ve idamlar
 

Nazlı ILICAK

DENİZLERİN İDAMINDA SORUMLU DEMİREL DEĞİL...
 

Ergün BABAHAN

Elinizde kan izi var Süleyman Bey
 

Uğur MUMCU

ASILDIK EY HALKIM UNUTMA BİZİ ...
 

Taha AKYOL

Deniz Gezmiş efsanesi
 

Ertuğrul ÖZKÖK

Deniz Gezmiş’i milli irade astı