Son Dakika: 38 YIL GEÇTİ ACILAR HALA TAZE
AnasayfaYazarlarAlbümAnketlerÜye KayıtÜye GirişHostingWeb Tasarımİletişim

DENİZ GEZMİŞ VE ARKADAŞLARI ALİAĞA'DA ANILDI
Deniz Gezmiş ve arkadaşları Aliağa’da anıldı


Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişlerinin 37. yıldönümünde Aliağa'da anıldı. CHP Gençlik Kollarının düzenlediği etkinlik Sahil Bandı üzerinde bulunan Uğur Mumcu anıtı önünde gerçekleşti.

Gençlik Kolları Başkanı Aytekin Gültekin Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının eylemelerinde dolayı değil fikirlerinden dolayı idam edildiğini söyledi. Anma törenin ardından 1 dakikalık saygı duruşunda bulunan vatandaşlar Deniz Gezmiş ve arkadaşları anısına çeşitli şiirler okudular, denize karanfil bıraktılar.

CHP Aliağa Gençlik Kolları Başkanı Aytekin Gültekin 68 Kuşağının Sembol isimleri Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının Türkiye'nin birliğini bütünlüğünü isteyen bir fikri savunduğunu belirterek '' Bundan tam 37 yıl önce 6 Mayıs 1972'de Deniz Gezmiş ve arkadaşları Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edildiler. 37 yıldır 'Niçin idam edildiler?' sorusuna aranan yanıtlar hep vicdanları sızlattı. O gün mecliste 'Denizlerin' idamına evet diyenler bugün kendileri bile bu sorunun cevabını aramaktadırlar. Ne acıdır ki fikrileriyle nedeniyle idam edilen Deniz ve arkadaşlarını yine fikirleri nedeniyle katledilen Uğur Mumcu anıtı gerçekleştiriyoruz. Türkiye'nin gerçekten Demokrasiye çok fazla ihtiyacı olduğu bugünde çok açık bir şekilde ortadadır. Denizler aramızda olamayabilir ancak fikrileriyle hep yaşayacak ve yaşatacağız. Emperyalizme karşı vermiş olduğu mücadeleye devam edeceğiz'' dedi.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının anısına bir dakikalık saygı duruşunun ardından CHP'li gençler Deniz Gezmiş için yazılan çeşitli şiirler okudular, ardında sahil bandından alkışlar eşliğinde Denize karanfil bıraktılar.

Reklam Alanı

http://www.acilhost.com/
http://www.denizweb.net/

Bu haber 08/05/2009 tarihinde eklenmiştir.

Bu haberi paylaşın

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu

 

Yazarlar

Cengiz ÇANDAR

68 kuşağı, Deniz Gezmiş, biz, hepimiz
 

Hasan CEMAL

Deniz Gezmiş’lere mısır patlatır gibi bomba patlattıranlar...
 

Doğan AVCIOĞLU

GERİLLA
 

Oral ÇALIŞLAR

Baki Tuğ ve Deniz Gezmiş...
 

Güneri CİVAOĞLU

DENİZ GEZMİŞ'İN "BİLİM " VASİYETİ
 

R.Ozan KÜTAHYALI

Bir İttihatçı olarak Deniz Gezmiş
 

Engin ARDIÇ

DENİZ GEZMİŞ MODASI
 

Kürşad BUMİN

Bir kere daha: Demirel ve idamlar
 

Nazlı ILICAK

DENİZLERİN İDAMINDA SORUMLU DEMİREL DEĞİL...
 

Ergün BABAHAN

Elinizde kan izi var Süleyman Bey
 

Uğur MUMCU

ASILDIK EY HALKIM UNUTMA BİZİ ...
 

Taha AKYOL

Deniz Gezmiş efsanesi
 

Ertuğrul ÖZKÖK

Deniz Gezmiş’i milli irade astı