Son Dakika: 38 YIL GEÇTİ ACILAR HALA TAZE
AnasayfaYazarlarAlbümAnketlerÜye KayıtÜye GirişHostingWeb Tasarımİletişim

DENİZ GEZMİŞ MİLLİ KAHRAMAN MI?
Meclis"te Başbakan Erdoğan hakkındaki gensoru görüşmelerinde Adnan Menderes, Deniz Gezmiş ve İlhan Selçuk tartışması yaşandı.


Meclis"te Başbakan Erdoğan hakkındaki gensoru görüşmelerinde Adnan Menderes, Deniz Gezmiş ve İlhan Selçuk tartışması yaşandı. AK Partili Ergün"ün sözlerine CHP"li milletvekilleri büyük tepki gösterdi.

1 Mayıs olaylarıyla ilgili Başbakan Erdoğan hakkında verilen gensoru önergesi üzerinde AK Parti grubu adına söz alan Ergün, konuşmasında "Deniz Gezmiş idamı hak edecek bir suç işlememiş olabilir. Ama Deniz Gezmiş milli bir kahraman da değil. Buradaki konuşmalarda neredeyse milli kahraman ilan edildi. Onun idamına parmak kaldıranı siz Cumhurbaşkanı seçtiniz. Gazeteci İlhan Selçuk da sabaha karşı evinden alınmayı hak etmemiş olabilir. Ama Gazeteci İlhan Selçuk sütten çıkmış ak kaşık mı? Bu yaşında darbeciliğe fikir finansmanı sağlamanın neresi ak kaşıktır" dedi.

CHP İKİRCİKLİ TUTUM İÇİNDE

CHP"li Cevdet Selvi"nin geçmişe yönelik sözlerini de eleştiren AK Parti"li Ergün, "Devlet tam da Taksim"de halkın can ve mal güvenliğini sağlamıştır. Sizin bu olaylarla ilgili ikircikli tutumunuz var. 2006 Danıştay saldırısında da böyleydi. Orada da olayları bizim üstümüze yıkmaya çalışmıştınız. Adnan Menderes"in idamına ilişkin tutumunuz da ikirciklidir. Bunu coşkuyla karşılayanlar var. Aslında Deniz Gezmiş olayıyla ilgili tutumunuzda da doğru olmamıştır. Deniz Gezmiş idamı hak edecek bir suç işlememiş olabilir. Ama Deniz Gezmiş milli bir kahraman da değil. Buradaki konuşmalarda neredeyse milli kahraman ilan edildi. Onun idamına parmak kaldıranı siz Cumhurbaşkanı seçtiniz. Gazeteci İlhan Selçuk da sabaha karşı evinden alınmayı hak etmemiş olabilir. Ama Gazeteci İlhan Selçuk sütten çıkmış ak kaşık mı? Bu yaşında darbeciliğe fikir finansmanı sağlamanın neresi ak kaşıktır."

İSMET İNÖNÜ MENDERES İÇİN ÇABALADI İDDİASI

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da güncel tartışmaların, tarihin derinliklerine girilip, sulandırılmaması gerektiğini belirterek, "Sayın Ergün"ün doğum tarihine baktım, 1962. Menderes idam edildiğinde siz dünyaya yeni gelmiştiniz ve 1 yaşındaydınız. Şimdi tarih bilir ki Aydın Menderes bilir ki Menderes"in idamını önlemek için CHP"nin Genel Başkanı İsmet İnönü kapı kapı dolaşmış, son ana kadar bu idamı engellemeye çalışmıştır" dedi.

CHP"li Anadol"un bu sözlerine AK Parti"li milletvekilleri tepki gösterirken, Kemal Anadol da "Bu gürültü tutanaklara geçsin. Bugün tarihi gerçeklerden haberi olmayan topluluğa hitap ettiğim için üzgünüm. CHP, ne Adnan Menderes"in ne Deniz Gezmiş"in hiçbir siyasi idamın yanında olmamıştır. Bizden 1960"ların hesabını soruyor. Biz sorduğumuz zaman lütfen, "Biz gömlek değiştirdik" mazeretine kapılıp kıvırtmayın" diye konuştu.

AA

Reklam Alanı

http://www.acilhost.com/
http://www.denizweb.net/

Bu haber 11/05/2009 tarihinde eklenmiştir.

Bu haberi paylaşın

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu

 

Yazarlar

Cengiz ÇANDAR

68 kuşağı, Deniz Gezmiş, biz, hepimiz
 

Hasan CEMAL

Deniz Gezmiş’lere mısır patlatır gibi bomba patlattıranlar...
 

Doğan AVCIOĞLU

GERİLLA
 

Oral ÇALIŞLAR

Baki Tuğ ve Deniz Gezmiş...
 

Güneri CİVAOĞLU

DENİZ GEZMİŞ'İN "BİLİM " VASİYETİ
 

R.Ozan KÜTAHYALI

Bir İttihatçı olarak Deniz Gezmiş
 

Engin ARDIÇ

DENİZ GEZMİŞ MODASI
 

Kürşad BUMİN

Bir kere daha: Demirel ve idamlar
 

Nazlı ILICAK

DENİZLERİN İDAMINDA SORUMLU DEMİREL DEĞİL...
 

Ergün BABAHAN

Elinizde kan izi var Süleyman Bey
 

Uğur MUMCU

ASILDIK EY HALKIM UNUTMA BİZİ ...
 

Taha AKYOL

Deniz Gezmiş efsanesi
 

Ertuğrul ÖZKÖK

Deniz Gezmiş’i milli irade astı