Son Dakika: 38 YIL GEÇTİ ACILAR HALA TAZE
AnasayfaYazarlarAlbümAnketlerÜye KayıtÜye GirişHostingWeb Tasarımİletişim

DENİZ DEVRİMCİ DEĞİLDİ...
70`li yıllarda Ülkücü Gençlik Hareketi içinde önderlik yapan Zaman gazetesi yazarı Mümtaz`er Türköne`den 68 kuşağının temsilcilerini ve kuşağın takipçilerini kızdıracak iddia: "Denizler devrimci değildi, cuntaya hizmet etmek için kulanıldılar."

40. yılında 68 kuşağı konuşuluyor. Yaşları 60-65 civarında olan "eski tüfekler", "bizim gençliğimizde..." diye başlayan ve gerçeklerle hiçbir ilgisi olmayan masallar anlatıyor.

"DENİZLERE`BOMBALAYIN` DERDİM ONLAR DA BOMBALARDI"

Hasan Cemal`in dünkü yazısında verdiği örnekleri, Zaman okuyucularının mutlaka okuması lâzım: "12 Mart öncesindeki cuntacılık faaliyetlerine katılmış, o tarihlerde bizim gruba yakın duran, emekli deniz subayı Erol Bilbilik, İrfan Solmazer`i şöyle anlatır: "...Bir ara İrfan Solmazer bana, `Erol, sen denizcileri ihmal etmişsin` dedi. Kimi ihmal ettiğimi sorunca, Sarp Kuray`ı, Deniz Gezmiş`i ihmal etmişsin, hiç temas kurmamışsın. Ama ben onlara İstanbul`da, Ankara`da mısır patlatır gibi bomba patlattırıyorum` dedi. `Başka ne yapıyorsunuz?` diye sorunca, İrfan Solmazer`in yanıtı şu oldu: `Deniz Gezmiş`i, Sarp Kuray`ı filan oturtuyorum. Amerikan Büyükelçiliği`nin ön kapısının kurşunla taranmasına demokratik olarak karar veriyoruz. Emri ben veriyorum. (Deniz Gezmiş, ABD Büyükelçiliği`ni tara ve yok ol!) diyorum. Sarp Kuray`a, (Git şurayı bombala!) emrini veriyorum. Bu işlerden Orhan Kabibay`ın mutlaka bilgisi vardı. Dolayısıyla Deniz Gezmiş`i, Sarp Kuray`ı kullandılar. İrfan Solmazer 12 Mart`a 24 saat kala Almanya`ya uçuruldu. Devrimci gençler kullanıldı. "

CHE`Yİ ERMİŞ ZANNEDENLER..

Bu satırlar, aslında 68 Masalı`nın en yalın özeti. Che Guevara`yı hâlâ ermiş zannedenler, Deniz Gezmiş`lerin verdiği kavganın, cunta hesaplarının esaslı bir ayrıntısı olduğunu fark edemeyenler, bizi aynı filme mahkûm ediyorlar. Doğrusu bu masalı bir kenara atıp, Hasan Cemal`in kurduğu şu köprü üzerinden etrafa bakmak. Geçmişle bugün arasında Hasan Cemal`in kurduğu köprü sağlam bir köprü: "...darbe süreci kesilecek mi, yoksa AKP kapatılarak başarıya mı ulaşacak, bilemiyoruz. Kırk yıl önce Deniz Gezmiş`lerin devrimci heyecanını kullanarak,`Onlara mısır patlatır gibi bomba patlattırarak` darbeye ortam hazırlamak isteyenler, bir süredir yine sahnedeler... "

Reklam Alanı

http://www.acilhost.com/
http://www.denizweb.net/

Bu haber 08/05/2009 tarihinde eklenmiştir.

Bu haberi paylaşın

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu

 

Yazarlar

Cengiz ÇANDAR

68 kuşağı, Deniz Gezmiş, biz, hepimiz
 

Hasan CEMAL

Deniz Gezmiş’lere mısır patlatır gibi bomba patlattıranlar...
 

Doğan AVCIOĞLU

GERİLLA
 

Oral ÇALIŞLAR

Baki Tuğ ve Deniz Gezmiş...
 

Güneri CİVAOĞLU

DENİZ GEZMİŞ'İN "BİLİM " VASİYETİ
 

R.Ozan KÜTAHYALI

Bir İttihatçı olarak Deniz Gezmiş
 

Engin ARDIÇ

DENİZ GEZMİŞ MODASI
 

Kürşad BUMİN

Bir kere daha: Demirel ve idamlar
 

Nazlı ILICAK

DENİZLERİN İDAMINDA SORUMLU DEMİREL DEĞİL...
 

Ergün BABAHAN

Elinizde kan izi var Süleyman Bey
 

Uğur MUMCU

ASILDIK EY HALKIM UNUTMA BİZİ ...
 

Taha AKYOL

Deniz Gezmiş efsanesi
 

Ertuğrul ÖZKÖK

Deniz Gezmiş’i milli irade astı