Son Dakika: 38 YIL GEÇTİ ACILAR HALA TAZE
AnasayfaYazarlarAlbümAnketlerÜye KayıtÜye GirişHostingWeb Tasarımİletişim

CEMİL GEZMİŞ'İ 68'LER UĞURLADI
68 uğurladı

68'liler, dün amcalarını son yolculuğunda yalnız bırakmadılar. Deniz Gezmiş'in kanser nedeniyle yaşamını yitiren 84 yaşındaki babası Cemil Gezmiş, üç kuşağı biraraya getiren bir törenle toprağa verildi.

TÜRKİYE'nin mitleşen öğrenci lideri, 6 Mayıs 1972'de idam edilen Deniz Gezmiş'in prostat kanseri nedeniyle yaşamını yitiren 84 yaşındaki babası Cemil Gezmiş, dün alkışlarla son yolculuğuna uğurlandı. Cemil Gezmiş'in cenaze töreninde, hem 68 kuşağı hem de önceki ve sonraki kuşağın temsilcileri buluştu.

Uzun yıllar öğretmenlik ve müfettişlik yapan, Türkiye Öğretmenler Sendikası bünyesinde de aktif görev alan Cemil Gezmiş için, dün Üsküdar Selimiye Camii'nde tören yapıldı. Törene, aralarında Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan, Adalet eski Bakanı Mehmet Moğultay, eski CHP milletvekili Algan Hacaloğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, şair Ataol Behramoğlu, sanatçı Berhan Şimşek ve ressam Bedri Baykam'ın da bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan, ‘‘Deniz'le birlikte 2-3 kez tevkif edildik. Beraber hastanede yattık. Eylemler yaptık. Cemil Gezmiş'i İstanbul'a her gelişimde ziyaret ederdim. Beni de oğlu gibi gördüğünü biliyorum’’ dedi. Sanatçı Berhan Şimşek ise ‘‘Cemil Gezmiş, 68'lilerin amcası, Deniz ağabeyimizin babasıydı. Oğlunu canlandırdığımda çeşitli eleştiriler getirmişti. Onur dolu bir hayat yaşadı. Yattığı yer ışık olsun’’ diye konuştu. Eski CHP milletvekili Algan Hacaloğlu ise duygularını şöyle anlattı:

‘‘Cemil Gezmiş'in 2 kimliği vardı. Deniz gibi bir yiğitin babasıydı. Onu yaşamından silmesi mümkün değil. Bir baba olarak onurlu bir tavır koymuştu. Çok kararlı bir Atatürkçü'ydü. Çağdaş bir baba, çağdaş bir insandı.’’

Ressam Bedri Baykam ise ‘‘Yüreği çok açık bir insandı. Çok büyük zorluklara göğüs gerdi. Atatürkçü, devrimci, ilerici bir kişilikti. Son nefesine kadar oğlunun manevi mirasına sahip çıktı’’ dedi.

Cemil Gezmiş'in oğulları Hamdi ile Bora Gezmiş tören boyunca soğukkanlılıklarını korumaya çalıştı. Eşi Mukaddes Gezmiş, rahatsız olduğu için törene katılmadı. CHP Genel Başkanı Altan Öymen, İstanbul eski Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, sanatçı Edip Akbayram, Deniz Gezmiş'le birlikte idam edilen Hüseyin İnan'ın babası Hıdır İnan'ın çelenkleri dikkat çekti.

Cemil Gezmiş, öğle vakti kılınan namazın ardından, Tuzla Aydınlı Mezarlığı'nda alkışlar arasında toprağa verildi.

Onurlu bir aydındı

68'liler Birliği Vakfı Başkanı Haşmet Atahan tabutun başında yaptığı konuşmada şunları söyledi: ‘‘O, Deniz Gezmiş'in babasıydı. O, cumhuriyetin ve devrimlerin inançlı bir savunucusuydu. O, Deniz'i, ülkesini ve halkını seven gerçek bir yurtsever olarak yetiştirdi. Bağımsızlık, domekrasi ve sosyalizm bayrağını yükselten Deniz'in boynuna idam fermanı asılınca, O, ülkesini ve milletini oğlundan çok daha seven bir aydının onurlu direncini anıtlaştırdı. O, bütün 68'lilerin amcası, babasıydı. Cumhuriyet ve devrimler tümden yok edilmediyse eğer, bunda Cemil Gezmişler'in onurlu dirençlerinin payı büyüktür. Onu, sevgiyle ve özlemle anıyoruz’’

HÜRRİYET

Reklam Alanı

http://www.acilhost.com/
http://www.denizweb.net/

Bu haber 11/05/2009 tarihinde eklenmiştir.

Bu haberi paylaşın

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu

 

Yazarlar

Cengiz ÇANDAR

68 kuşağı, Deniz Gezmiş, biz, hepimiz
 

Hasan CEMAL

Deniz Gezmiş’lere mısır patlatır gibi bomba patlattıranlar...
 

Doğan AVCIOĞLU

GERİLLA
 

Oral ÇALIŞLAR

Baki Tuğ ve Deniz Gezmiş...
 

Güneri CİVAOĞLU

DENİZ GEZMİŞ'İN "BİLİM " VASİYETİ
 

R.Ozan KÜTAHYALI

Bir İttihatçı olarak Deniz Gezmiş
 

Engin ARDIÇ

DENİZ GEZMİŞ MODASI
 

Kürşad BUMİN

Bir kere daha: Demirel ve idamlar
 

Nazlı ILICAK

DENİZLERİN İDAMINDA SORUMLU DEMİREL DEĞİL...
 

Ergün BABAHAN

Elinizde kan izi var Süleyman Bey
 

Uğur MUMCU

ASILDIK EY HALKIM UNUTMA BİZİ ...
 

Taha AKYOL

Deniz Gezmiş efsanesi
 

Ertuğrul ÖZKÖK

Deniz Gezmiş’i milli irade astı