Son Dakika: 38 YIL GEÇTİ ACILAR HALA TAZE
AnasayfaYazarlarAlbümAnketlerÜye KayıtÜye GirişHostingWeb Tasarımİletişim

BAKİ TUĞ'A SUİKAST GİRİŞİMİNİ MT ÖNLEDİ
Baki Tuğ'a suikast girişimini MİT önledi

Baki Tuğ, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın Ankara 1 No'lu Sıkıyönetim Mahkemesi'nde yargılandığı davada askerî savcı olarak görev yapmıştı.

Eski askerî savcı Baki Tuğ'a suikast girişimi MİT tarafından son anda önlendi. Tuğ, Deniz Gezmiş ve arkadaşları için idam kararının çıktığı davada askerî savcı olarak görev yapmıştı.

Terör örgütü DHKP-C'nin Gezmiş'in ölüm yıldönümü olan 6 Mayıs'ta ya da hemen öncesinde Tuğ'u öldürmeyi planladığı kaydedildi. DHKP-C'nin suikast planı tutmuş olsaydı Hatırla Sevgili adlı diziyle yeniden gündeme oturan Gezmiş ve arkadaşlarının idamlarının 37. yıldönümü kanlı bir eyleme sahne olacaktı.

Edinilen bilgilere göre, emniyet birimlerinin müthiş operasyonu şöyle gelişti: DHKP-C'nin 6 Mayıs veya öncesinde kamuoyunda büyük ses getirecek bir eylem hazırlığı içinde olduğu istihbaratı edinildi. Bu eylem Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edildiği 6 Mayıs günü veya hemen öncesi, Deniz'lerin idamını isteyen ve idam kararında imzası olan eski askerî savcı Baki Tuğ'a suikast girişimi idi. DHKP-C, suikastı silahlı saldırı olarak planladı. Baki Tuğ'un ofisi, geliş-gidiş yolları ve saatleri tespit edildi. Tuğ'un ofisinde veya gidiş gelişinde, yüzüne DHKP-C'nin aldığı karar okunduktan sonra silahla vurularak öldürülmesi planlandı. Ancak DHKP-C'nin planladığı bu suikast girişimi MİT tarafından deşifre edildi. Ankara ile Türkiye'nin çeşitli illerinde, MİT suikastın yapılacağı 6 Mayıs öncesi bir dizi başarılı operasyon gerçekleştirdi. Bu operasyonlarda 18 DHKP-C üyesi teknik ve yakın takibe alındı. Örgütün suikast timinin tamamı takip sonucu yakalandı; ancak iki üye uygulanan yoğun prese rağmen kaçarak izini kaybettirdi. Bu iki DHKP-C üyesinin sonradan yakalanıp yakalanmadığı öğrenilemedi. Yapılan sorgulamaların ardından MİT'in Ankara'da gerçekleştirdiği başarılı bir operasyon sonucu Baki Tuğ, mutlak bir suikasttan kıl payı kurtarıldı. Suikast planı son aşamada Baki Tuğ'a da haber verilerek sıkı korumaya alındı. Tuğ'un kullandığı güzergahlarda da güvenlik önlemleri yeniden gözden geçirilerek sıkı önlemler uygulandı.

Suikast planını doğrulayan eski savcı Baki Tuğ, "Ben inançlı bir insanım. Her şeye hazırım." dedi. 'Koruma istemeyi düşünüyor musunuz?' sorusuna Tuğ, "Hayır, böyle bir şeyi düşünmüyorum. Kendisini koruyamayan insanın yaşamaya hakkı da yok diye düşünüyorum. Yaşamımı bugüne kadar nasıl sürdürdüysem bundan sonra da aynen devam ettireceğim." karşılığını verdi.

Ankara, Anka

Reklam Alanı

http://www.acilhost.com/
http://www.denizweb.net/

Bu haber 12/05/2009 tarihinde eklenmiştir.

Bu haberi paylaşın

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu

 

Yazarlar

Cengiz ÇANDAR

68 kuşağı, Deniz Gezmiş, biz, hepimiz
 

Hasan CEMAL

Deniz Gezmiş’lere mısır patlatır gibi bomba patlattıranlar...
 

Doğan AVCIOĞLU

GERİLLA
 

Oral ÇALIŞLAR

Baki Tuğ ve Deniz Gezmiş...
 

Güneri CİVAOĞLU

DENİZ GEZMİŞ'İN "BİLİM " VASİYETİ
 

R.Ozan KÜTAHYALI

Bir İttihatçı olarak Deniz Gezmiş
 

Engin ARDIÇ

DENİZ GEZMİŞ MODASI
 

Kürşad BUMİN

Bir kere daha: Demirel ve idamlar
 

Nazlı ILICAK

DENİZLERİN İDAMINDA SORUMLU DEMİREL DEĞİL...
 

Ergün BABAHAN

Elinizde kan izi var Süleyman Bey
 

Uğur MUMCU

ASILDIK EY HALKIM UNUTMA BİZİ ...
 

Taha AKYOL

Deniz Gezmiş efsanesi
 

Ertuğrul ÖZKÖK

Deniz Gezmiş’i milli irade astı