Son Dakika: 38 YIL GEÇTİ ACILAR HALA TAZE
AnasayfaYazarlarAlbümAnketlerÜye KayıtÜye GirişHostingWeb Tasarımİletişim

AĞABEY BORA GEZMİŞTEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR...
Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş, Deniz'le ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş Ankara’ya gelip kardeşi için açılan sergiyi gezdi. Bora Gezmiş, Gazeteport’a ‘’ Deniz, kardeşi Hamdi’nin bilim adamı olmasını istedi. Ancak Hamdi’nin İktisat Fakültesi’nde asistan olması bilinçli olarak engellendi’’ dedi.

Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş, kardeşinin asılmadan önce babasına yazdığı mektupta, “Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et, onun bilim adamı olmasını istiyorum, bilimle uğraşsın ve unutmasın ki bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir” dediğini ancak engellemeler yüzünden bu vasiyetin yerine getirilemediğini söyledi.

Ankara’da Deniz Gezmiş’in parkasının da bulunduğu seriye katılan Bora Gezmiş, GAZETEPORT’a açıklamalarda bulundu ve “Küçük kardeşimiz Hamdi Gezmiş İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde asistan olmak istedi. Ancak bölümdeki hocaları üzerimizde baskı var seni okula alamayız diyerek onu geri çevirdi. Deniz’in isteğinin gerçekleşmesini küçük kardeşimizin bilim adamı olması engellendi. Şiddet olaylarından dolayı kendisini yurt dışına gönderdik. Hamdi bilim adamı olamadı. Şu an kendisi Mali Müşavirlik yapıyor” dedi.

DENİZ GEZMİŞ’İN MEKTUBU

Deniz Gezmiş asılmadan önce ailesine bir mektup yazarak şöyle demişti:

"Bu mektup elinize geçmiş olduğu zaman aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben ne kadar üzülmeyin dersem yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum, insanlar doğar, büyür, yaşar ölürler, önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde fazla şeyler yapabilmektir.

Bu nedenle ben erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki benden evvel giden arkadaşlarım hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de düşmeyeceğimden şüphen olmasın. Oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir, o bu yola bilerek girdi ve sonunda da bu olduğunu biliyordu. Seninle düşüncelerimiz ayrı ama beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil, Türkiye’de yaşayan Kürt ve Türk halklarının da anlayacağına inanıyorum. Cenazem için avukatlarıma gerekli talimatı verdim.

Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara’da 1969’ ölen arkadaşım Taylan Özgür’ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi istanbul’a götürmeye kalkışma, annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum.

Kendisine özellikle tembih et, onun bilim adamı olmasını istiyorum, bilimle uğraşsın ve unutmasın ki bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir, son anda yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir, seni, annemi, abimi, kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşi ile kucaklarım.."

Haber: Gazeteport

Reklam Alanı

http://www.acilhost.com/
http://www.denizweb.net/

Bu haber 13/05/2009 tarihinde eklenmiştir.

Bu haberi paylaşın

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu

 

Yazarlar

Cengiz ÇANDAR

68 kuşağı, Deniz Gezmiş, biz, hepimiz
 

Hasan CEMAL

Deniz Gezmiş’lere mısır patlatır gibi bomba patlattıranlar...
 

Doğan AVCIOĞLU

GERİLLA
 

Oral ÇALIŞLAR

Baki Tuğ ve Deniz Gezmiş...
 

Güneri CİVAOĞLU

DENİZ GEZMİŞ'İN "BİLİM " VASİYETİ
 

R.Ozan KÜTAHYALI

Bir İttihatçı olarak Deniz Gezmiş
 

Engin ARDIÇ

DENİZ GEZMİŞ MODASI
 

Kürşad BUMİN

Bir kere daha: Demirel ve idamlar
 

Nazlı ILICAK

DENİZLERİN İDAMINDA SORUMLU DEMİREL DEĞİL...
 

Ergün BABAHAN

Elinizde kan izi var Süleyman Bey
 

Uğur MUMCU

ASILDIK EY HALKIM UNUTMA BİZİ ...
 

Taha AKYOL

Deniz Gezmiş efsanesi
 

Ertuğrul ÖZKÖK

Deniz Gezmiş’i milli irade astı