Son Dakika: 38 YIL GEÇTİ ACILAR HALA TAZE
AnasayfaYazarlarAlbümAnketlerÜye KayıtÜye GirişHostingWeb Tasarımİletişim

68'LİLER DEĞİŞTİ Mİ?
Atatürk yüzde kaç oy alırdı

Bir liberal ve bir kemalistin "Atatürk yüzde kaç oy alırdı" tartışması..
09 Mayıs 2009 / 10:09
ataturk-yuzde-kac-oy-alirdi

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök bugünkü köşesinde liberal AHMET Altan'la; kemalist, Bozkurt Nuhoğlu arasındaki tartışmaya yer verdi. İki aydının "1923'te Mustafa Kemal Cumhuriyet'i halkoylamasına sunsaydı, ne alırdı?" tartışması...

AHMET Altan bir süre önce köşesinde, "Çok saygı duyduğum Kemalist bir arkadaşımla tartıştık" diyerek ilginç bir yazı yazmıştı. 1968 solcularını yakından izlemeye çalışıyorum. Ergenekon ve AKP olayı, onları da ikiye böldü. Ahmet Altan'ın o yazısını atlamışım. Çok saygı duyduğu ve tartıştığı Kemalist arkadaşının kim olduğunu dün öğrendim.

BİR LİBERAL VE BİR KEMALİST'İN TARTIŞMASI

68 hareketinin Türkiye'deki liderlerinden ve Deniz Gezmiş'in arkadaşı Bozkurt Nuhoğlu'ymuş. Ahmet Altan'la yaptığı tartışmayı, bu ay kendisiyle yapılmış bir söyleşi kitabında açıkladı. Aralarında şöyle bir diyalog geçmiş.

M. KEMAL KAÇ OY ALIRDI

Altan'a şunu sormuş: "Cemaatlerin ve tarikatların hákim olduğu bir demokrasi olur mu?" Ahmet Altan da, "Sen halktan daha iyi mi düşünüyorsun" diye sormuş. Nuhoğlu'nun cevabı şu olmuş: "1923'te Mustafa Kemal Cumhuriyet'i halkoylamasına sunsaydı, ne alırdı? Yüzde beş bile alamazdı."

ÇOCUKLARI TARAF'TA ÇALIŞIYOR

Tartışmanın çok da ilginç bir ayrıntısı var. Bozkurt Nuhoğlu'nun iki çocuğu varmış. Oğlu arkeoloji, kızı ise sosyoloji mezunuymuş. Ama ikisi de gazetecilik yapıyorlarmış. Şimdi bilin bakalım, nerede çalışıyorlar?

Taraf Gazetesi'nde. Bozkurt Nuhoğlu, iki çocuğunun da Taraf Gazetesi'nde çalışmasına kızıyor mu? "Kızıyorum. Ama o kadar müdahaleci değilim. Hiç müdahale etmedim çocuklara ben. Ama sağ olsunlar, ikisinin de devrimci bir duruşları var. Kemalist değiller. Acıklı bir
şey ama ne yapalım, katlanacağız."

BEN JAKOBENİM

Nuhoğlu, "Beş milyon insan, hilafet isteriz diye bağırsa, biz boyun mu eğeceğiz ona. Halk köleliği isterse, biz tamam mı diyeceğiz? Tarihin tekerleğini geriye döndürmeye çalışanlara tepki koyacağız biz. Onun için jakobenim. O hayran olduğunuz demokrasiyi Avrupa nasıl inşa etti? Onlar da gericilikle uzlaşmadılar, vuruştular."

LİBERALLER FAŞİST

Kitabı okurken şunu düşündüm. 68 solcuları değişti mi? Bir bölümü evet.
Onlar şimdi "liberal" etiketi altında kendilerince yeni bir demokrasi tarifi yapıyorlar. Bana sorarsanız, gerek düşünce sistemlerinin, gerek yazdıklarının 21'inci yüzyıl demokrasisiyle uzaktan yakından hiçbir ilgisi yok. Hatta bazılarının alenen faşist olduklarını düşünüyorum.

68 SOLCULARI KEMALİSTTİ

Bozkurt Nuhoğlu gibiler ise, bana göre, 60'lı yıllarda çıktıkları yoldan hiç ayrılmadılar. 68 solcularının önemli bir bölümü, Kemalist'ti. Kaderin şu tecellisine bakın ki, onları asanlar, şimdi cemaatlere, tarikatlara onlar gibi
bakıyor.

Ben 68'in Türkiye'deki biçimiyle pek yakın olamadım. Silahlı mücadeleyi hayatımın hiçbir döneminde benimseyemedim. Bugün de aynı mesafede duruyorum. Mesela, Bozkurt Nuhoğlu'nun en beğendiği liderlerden biri Chavez'miş. Bense Chavez adını işitince kasıklarımı tutarak güleyim mi, yoksa tüylerim diken diken mi olsun bilemiyorum. Hayatım boyunca nefret ettiğim popülizmin, en berbat örneklerinden biri olarak görüyorum.

ONLAR LİBERALLERDEN DAHA DÜRÜST

Ne var ki, 68 solcularının nahif bir yanı vardı. O çocuklar dağlarda öldürülmeyi, hayatlarını darağaçlarında sonlandırmayı hiç hak
etmemişlerdi. Ve bana göre, bugün kendine "liberal" ve "demokrat" diyen bazı kişilerden çok daha dürüst, çok daha sahiciydiler. Bozkurt Nuhoğlu ile ilgili kitabı okurken, bunu bir defa daha anladım. Ayrıca çocuklarıyla ilgili düşüncelerini de çok çok sevdim.

ERTUĞRUL ÖZKÖK

Reklam Alanı

http://www.acilhost.com/
http://www.denizweb.net/

Bu haber 13/05/2009 tarihinde eklenmiştir.

Bu haberi paylaşın

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu

 

Yazarlar

Cengiz ÇANDAR

68 kuşağı, Deniz Gezmiş, biz, hepimiz
 

Hasan CEMAL

Deniz Gezmiş’lere mısır patlatır gibi bomba patlattıranlar...
 

Doğan AVCIOĞLU

GERİLLA
 

Oral ÇALIŞLAR

Baki Tuğ ve Deniz Gezmiş...
 

Güneri CİVAOĞLU

DENİZ GEZMİŞ'İN "BİLİM " VASİYETİ
 

R.Ozan KÜTAHYALI

Bir İttihatçı olarak Deniz Gezmiş
 

Engin ARDIÇ

DENİZ GEZMİŞ MODASI
 

Kürşad BUMİN

Bir kere daha: Demirel ve idamlar
 

Nazlı ILICAK

DENİZLERİN İDAMINDA SORUMLU DEMİREL DEĞİL...
 

Ergün BABAHAN

Elinizde kan izi var Süleyman Bey
 

Uğur MUMCU

ASILDIK EY HALKIM UNUTMA BİZİ ...
 

Taha AKYOL

Deniz Gezmiş efsanesi
 

Ertuğrul ÖZKÖK

Deniz Gezmiş’i milli irade astı