Son Dakika: 38 YIL GEÇTİ ACILAR HALA TAZE
AnasayfaYazarlarAlbümAnketlerÜye KayıtÜye GirişHostingWeb Tasarımİletişim
 

DARBECİLİKTEN, CUNTACILIKTAN DEMOKRASİ KAHRAMANLIĞINA

Demokrasinin köküne kibrit suyu ekmek için yola çıkmışsınızdır, ama burası Türkiye’dir, zaman geçer demokrasi kahramanı da olabilirsiniz. O tarihlerde ‘darbe’nin peşindeydik. Özellikle Ankara’da askerle

NASIL YALAN HABER YAPTIĞINI ANLATTI

Ahmet Hakan`ın CNN Türk`te hazırlayıp sunduğu Tarafsız Bölge programının bu haftaki konusu Deniz Gezmiş`ti. Programa katılan gazeteci Hasan Cemal tarihi bir itirafta bulundu.

HASAN CEMAL'DEN İTİRAFNAME

Önce bir noktayı belirtmekte yarar var. Tempo24.com.tr`de yayımlanan Mustafa Balbay günlükleri, Ergenekon olayında dönüm noktalarından biri olabilir.

 

40 YILA BİR KİTAP ...

68 kuşağının 40.yılı birbirinden renkli birçok etkinlikle kutlandı. Her yerde 68 ruhu konuşuldu, 68 ruhunu anlatan paneller düzenlendi, kitaplar basıldı, film gösterileri yapıldı.

68 HAREKETİ SOKAĞIN SESİNİ EDEBİYATA TAŞIDI

Evrensel Basım Yayın`dan çıkan `68`in Edebiyatı, Edebiyatın `68`i ile yeniden okuyucularıyla buluşan Sennur Sezer ile yeni kitabını ve `68 hareketinin edebiyattaki izlerini konuştuk.

TEK YOL DEMOKRASİ - 68 LERİN HAYAL KIRIKLIĞI

Ankara`da örgüt evi. Tarih, 8 Mart 1971. Hazırlıklar son kez gözden geçirildi. Silahlar kontrol edildi. Örgüt üyelerine nasıl hareket edileceği tek tek anlatıldı. Yıllardır hayaliyle yaşadıkları

 

MEĞER 68 KUŞAĞI BİR MASAL MIŞ!

İlk olarak Sorbonne Üniversitesi'ndeki olaylarla boy gösteren ve dünyayı sarsan 68 kuşağı ne istiyordu? Bizdeki 68 Kuşağı ile gerçek 68 Kuşağı aynı mı?

68'İN YAZILI TARİHİ - 6

Hasan Cemal- Vallahi, burada plânlanan çok karmaşık, çetrefil bir şey değildi. Söylenen; askerin yapacağı bir darbe ve bu darbeyle birlikte ihtilâle giden yolun açılması.

68'İN YAZILI TARİHİ - 7

Mustafa Kuseyri kimdi, nasıl öldü ve bunu siz Devrim Gazetesi"nin Yazı İşleri Müdürü olarak kamuoyuna nasıl yansıttınız? Bu biraz Deniz Gezmiş"in banka soyması hikâyesine benziyor mu acaba?

 

HASAN CEMAL'İN AFFEDİLMEZ POTU

Hasan Cemal askerde iken solculuktan fişlendiğini, bunun siciline işlendiğini, bu haliyle Dışişleri`nde memur olamayacağı ortada iken bir komutanın bunu sildiğini belirtti. Ama bakın Cemal, O

HASAN CEMAL'DEN TARİHİ İTİRAF

Gazeteci-yazar Hasan Cemal son dönemlerde itiraflarıyla ünlendi. "Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım" bunun manifestosuydu, adeta. Hasan Cemal, idam edilerek hayatına son verilen Deniz Gezmiş`le

HASAN CEMAL'E ÖZÜR BORÇLUYUM...

Yazı beni bir kere utandırdı. Anlatayım; 17 Aralık 2007 Pazartesi günü Gündemdekilerde konuğum Erhan Göksel`di. Müesses nizam, Kürt sorunu ve `hata yaptık` diyen eski paşaları konuşuyorduk.

 

Yazarlar

Cengiz ÇANDAR

68 kuşağı, Deniz Gezmiş, biz, hepimiz
 

Hasan CEMAL

Deniz Gezmiş’lere mısır patlatır gibi bomba patlattıranlar...
 

Doğan AVCIOĞLU

GERİLLA
 

Oral ÇALIŞLAR

Baki Tuğ ve Deniz Gezmiş...
 

Güneri CİVAOĞLU

DENİZ GEZMİŞ'İN "BİLİM " VASİYETİ
 

R.Ozan KÜTAHYALI

Bir İttihatçı olarak Deniz Gezmiş
 

Engin ARDIÇ

DENİZ GEZMİŞ MODASI
 

Kürşad BUMİN

Bir kere daha: Demirel ve idamlar
 

Nazlı ILICAK

DENİZLERİN İDAMINDA SORUMLU DEMİREL DEĞİL...
 

Ergün BABAHAN

Elinizde kan izi var Süleyman Bey
 

Uğur MUMCU

ASILDIK EY HALKIM UNUTMA BİZİ ...
 

Taha AKYOL

Deniz Gezmiş efsanesi
 

Ertuğrul ÖZKÖK

Deniz Gezmiş’i milli irade astı